Lupus
Šta je lupus i kako nastaje?
Lupus je autoimuna bolest kada organizam napada sam sebe. Postoji par vrsta lupusa. Prva vrsta naziva se diskoidni lupus, a druga sistemski – eritematozni lupus. Prva vrsta napada samo kožu izloženu suncu, dok druga vrsta napada i druge organe i izaziva osip u obliku leptira u blizini nosa i obraza. To je bitno lečiti. Ukoliko dođe do upale krvnih žila može doći do ozbiljnih povreda i čireva. Raynaudov sindrom se javi kod 20% bolesnika. Takođe može doći i do bubrežnih bolesti.
Faze remisije i pogoršanja su nepredvidive i razlikuju se kad je reč o jačini i trajanju. Nema tipičnog obrasca javljanja. Ovo oboljenje može biti blago, ali može voditi i potpunom onesposobljavanju. 90% su žene, a većina jeste uzrasta od 20 i 35 godina.

Lupus
Simptomi lupusa
- Slabost, viša temperatura, bol u mišićima/zglobovima
- Osip po telu
- Osetljivost na sunce
- Smanjenje telesne mase, bol u grudima
- Čir u nosu, ustima, grlu
- Uvećani limfni čvorovi
- Protok krvi je slabiji u prstima
- Delovi kože su ogoleli
- Problemi sa mokrenjem
Kada se obratiti lekaru?
- U slučaju da se javi neko od simptoma, jer ova bolest može biti i smrtonosna
- U slučaju geneteske predispozicije za lupus
Uzroci
U osnovi je verovatno kombinacija naslednih, hormonskih i imunoloških faktora. Nisu sigurni šta je uzrok tačno.
Virusne i bakterijske upale, stres, prevelika izloženost sunčevoj svetlosti mogu biti neki od uzroka lupusa. Penicilin i antikonvulzivi, estrogen, kontracepijska sredstva i silikoni mogu izazvati ili pojačati simptome.
Lečenje
Teško se kontroliše. Bitno je lečiti!
Prevencija
Nema prevencije, jer se ne zna šta je uzrok. Eventualno je moguće izbegavati sunce, stres i manjak sna. Takođe može se paziti na ishranu i fizičku aktivnost.
Ishrana
Alergija na hranu neku može otežati simptome lupusa, te je dobro izbegavati tu vrstu hrane. Izmene u ishrani mogu smanjiti upalu i bolove. Ne uzima se svinjetina, govedina i mlećni proizvodi. A ubacuje se riba poput skuše, sardine, lososa. Klice lucerke pojačavaju simptome, i moraju da se izbegavaju.
Konvencionalna medicina
Acetilsalicilna kiselina se uzima protiv bolova u zglobovima. Osip i bol se mogu lečiti antimalarijskim lekovima. Kortikosteroidi mogu smanjiti temperaturu i preporučuje se kada bolest napreduje brzo. Imunosupresori su dobri jer mogu da potisnu autoimunu aktivnost. Nekada se koriste i antidepresivi, kao i ciklofosfamidi koji oslabljuju imuni sistem.
Alternativni načini lečenja
Postoji niz alternativnih načina, ali se ne smeju koristiti kao zamena, već kao dodatak.
Lečenje kod kuće
- Izbegavati sunce, nositi šešire, naočare, duge rukave, mazati faktor 15 i više
- Lagana šetnja i dovoljno odmora znači dosta
Dijagnostički postupci
Teško je, jer simptomi liče na druge bolesti. Bitno je isključiti sindrom hroničnog umora, mononukleozu i druge autoimune bolesti. Radi se analiza krvi, trombocita i elektroforeza seruma kako bi se utvrdila visina belih krvnih zrnaca i belančevina plazme. Analiza krvi na anti-DNA protivtela je krajnji način da se utvrdi lupus.