Šta je gastritis i kako nastaje?
Upala želudačne sluznice je gastritis, i praćen je bolovima, mukom i povraćanjem, kao i prolivom. Akutni napadi su kratki, a simptomi su jaki. U slučaju hroničnog gastritisa ne moraju da se jave bolovi, ali se gubi apetit i javlja se osećaj mučnine i ova vrsta može izazvati anemiju tj. manjak krvnih zrnaca usled nedostatka B12 vitamina.
Čest je kod starih osoba, a briga o sebi je najbolji način za lečenje.
Simptomi gastritisa
- Bol u stomaku – gornjem delu
- Osećaj mučnine
- Nagon za povraćanjem
- Proliv
- Nedostatak apetita
Kada se obratiti lekaru?
- Ukoliko je stolica crna i krvava ili ako povraćate krv
- Ako su bolovi prejaki
- Ukoliko se usta suše, manje mokrite
Uzroci gastritisa
Acetilsalicilna kiselina i drugi lekovi mogu izazvati oštećenje želudačne sluznice, ali i materije koje prolaze kroz organizam mogu izazvati upalu.
Lečenje gastritisa
Način lečenja zavisi od tipa gastritisa. Uglavnom se koriste antacidi, antibiotici, a nekada je neophodna i operacija. Bitan je prestanak pušenja, i promena u načinu življenja.
Šta je dobro znati?
Lekovi i gastritis
Lekovi protiv upala mogu izazvati upalu sluznice. Aspirini, andoli i ibuprofen, naprosen, tolmetin i sl. mogu oštetiti želudac i treba ih izbegavati u slučaju gastritisa.
Akupresura
Deluje se na razne tačke tela (žila začeća 6 i 12, slezena 34 i želudac 36).
Lečenje lekovitim biljem
Čaj od kamilice kao i čaj od slatkog korena su izuzetno korisni.
Homeopatija
Za aktuni gastritis (4 doze maximum):
- Phosphorus – bol i povraćanje (hladno piće i hrana ublažavaju)
- Nux vomica – vraćanje kiseline, štucanje, neugodni osećaj nakon jela
- Anacardium – bol u želudcu koji se vraća nakon jela
Ishrana
Ne uzimati alkohol, kofein, gazirana pića, ali začinjena hrana nije zabranjena. Više treba jesti necitrusno voće, kuvano povrće i laganu hranu, a manje hleb beli. Cink i vitamin A su korisni.
Konvencionalna medicina
Kod blažeg oblika se koriste antacidi, a ako ne deluju tu su cimetidin, ranitidin, famotidin. Ako je gastritis izazvan bakterijama koristi se antibiotik i sredstva sa bizmutovim subsalicilatom. Hronični gastritis se može lečiti antacidima, a nekada je neophodna i transfuzija krvi, usled prevelike nagriženosti želudca i unutrašnjeg krvarenja. Ukoliko sve ovo ne pomaže, operacija može biti rešenje.
Alternativni načini lečenja
Lečenje fizikalnim i psihološkim metodama.
Lečenje kod kuće
Mogu se koristiti antacidi i paracetamol. Ne treba jesti tešku hranu, i treba biti puno vode i tečnosti – bez mleka jer ono pospešuje lučenje kiseline.
Dijagnostički postupci
Na osnovu simptoma lekar može da posumnja na gastritis. Nakon toga šalje vas na rendgensko snimanje, gastroskopiju, biopsiju ili običnije analize.