Rak mozga je retka bolest i samo 1% svih vrsta kancera odlazi na ovu bolest, međutim većina ljudi koji imaju rak na drugom delu tela dobija sekundarni rak mozga. Rak mozga se najčešće javlja kod dece i osoba srednjih godina.
Ćelije dobroćudnog raka se ne šire, a one koje se razmnožavaju su uglavnom od zloćudnih tumora. Međutim, nijedan tumor nije bezopasan, jer može da pritiska moždano tkivo i može da nanosi neurološka oštećenja. A simptomi zavise od mesta i vrste tumora.
Simptomi
- Trajna glavobolja koja se povećava tokom više nedelja, pogotovo u toku ležanja
- Mučnina, povraćanje
- Napadi grčenja
- Promene mentalnih sposobnosti
- Kao i, gubitak vida, teškoće sa govorom
- Oduzetost u ekstremitetima
- Slabije pamćenje
- Poremećaj ravnoteže
Kad se obratiti lekaru?
- U slučaju bilo kog gore navedenog simptoma
Uzroci
Uzrok primarnog raka mozga je nepoznat. Nekada se prenosi genetski, a neka istraživanja pokazuju da utiču herbicidi, pesticidi i vinilhloridi, kao i elektromagnetno polje. Tuberozna skleroza, multipla intestinalna polipoza su povezane sa ovom bolešću takođe.
Lečenje
Nema zamene za konvencionalan način lečenja, a alternativni načini mogu da pojačaju učinak lekova i mogu biti dopuna.
Konvencionalna medicina
Od mesta i proširenja tumora zavisi izlečenje. Tumor na mozgu se hirurški može obraditi, i ako se odstrani, pacijent može ozdraviti. Nekada je bitna i terapija zračenjem i hemoterapija.
Kada je nemoguće izlečiti, bitno je ublažiti bolove i očuvati što više neurološke funkcije. Analgetici, antikonvulzivi i kortikosteroidi mogu biti korisni, kao i fizikalna i mentalna rehabilitacijska terapija.
Alternativni načini lečenja
Posledice ove bolesti mogu dovesti do onesposobljenja pacijenta, a hidroterapija, terapetuski dodir, joga, vizualizacija, meditacija, masaža, refleksologija i biofidbek mogu pomoći da se smanje te posledice.
LEČENJE GENA
Naučnici u Nacionalnom zavodu za zdravlje u Americi pokušavaju da istraže jednu vrstu gena koja može da uništi ćelije raka mozga. Ovaj novi oblik lečenja gena može biti veoma korisno u budućnosti.
Dijagnostički postupci
Mora da se radi ceo sistematski pregled, kao i neurološke analize. CT i MRI su obavezni. Biopsija tkiva može da potvrdi ili isključi mogućnost postojanja ćelija raka. Rendgen se takođe može uraditi da bi se proverilo postojanje raka u celom telu.