Šta je herpes zoster i kako nastaje?
U momentu kad se aktivira virus herpes zoster, nastaju na koži mehurići koji su bolni. Uglavnom počinje temperaturom i bolovima na jednoj strani tela, a onda se javlja osip sa tečnim mehurićima – grudi, stomak, leđa, lice, vrat, udovi, donji deo leđa. Bol je jak, oseća se svrab i osetljivost na tim mestima. Nakon 1 – 2 nedelje stvaraju se kraste, ali bol ostaje i to se zove postherpetična neuralgija, koja traje najduže kod starih ljudi.
Simptomi herpes zostera
- Temperatura koja je blaga, osećaj muke, groznica
- Osećaj kao da je deo tela otekao
- Bol, svrab, peckanje
- Crveni osipi
- Tečni mehurići koji su raspoređeni u skupine
- Vrlo jaka bol
Kada se obratiti lekaru?
- Ukoliko sumnjate da počinje ova bolest
- Ukoliko se zoster virus širi blizu oka
- Ukoliko dođe do sekundarne infekcije – crvenilo se širi, otiče, temperatura se povećava, gnoj se javlja
- Ukoliko osip traje duže od 10 dana bez poboljšanja
- Ukoliko su bolovi nepodnošljivi
Uzroci herpes zostera
Virus herpes zoster izaziva ovu bolest. Ukoliko imuni sistem oslabi, virus se može opet aktivirati i još se ne zna zašto se to dešava.
Lečenje
Nema leka koji može da skroz spreči javljanje herpesa ali se može skratiti dužina trajanja. Bitno je odmah započeti lečenje, jer nekada bolovi dugo traju, a i tako se mogu sprečiti ožiljci.
Prevencija
Ovaj virus javlja se bez upozorenja, malo toga može da se učini. Nekada se bol smanjuje primenom blokade živaca, što se izvodi u bolnici, a tako se može sprečiti i razvoj postherpetične neuralgije.
Lečenje lekovitim biljem
Čaj od Ehinacee je izuzetno efikasan u odbrani od herpesa i ima ulogu odbrambenog mehanizma organizma. Takođe čaj od slatkog korena (sladić), zaustavlja virus herpesa. Matičnjak (Melissa officinalis), neven (Calendula officinalis) smanjuju upalu.
Ishrana
Može se uzimati dodatni vitamin E, aminokiselinu L-lizin. Ne uzimati hranu sa argininom – čokoladu, žitarice, orahe i semenke.
Konvencionalna medicina
Dobićete lekove za smanjenje bolova – analgetike. Daje se i aciklovir koji je antivirusni lek. Kortikosteroidi smanjuju upalu. Vidarbin monohidrat sprečava da se mehurići prošire, smanjuje bolove i ubrzava lečenje. Benzoin štiti kožu. Nekada se uzimaju i antibiotici. Triciklički antidepresivi se daju za bolove nakon ozdravljenja.
Alternativni načini lečenja
Posavetujte se sa stručnjakom za akupunkturu ili homeopatiju.
Lečenje kod kuće
- Koža mora biti čista, suva i neprekrivena odećom – ne grebite mehuriće
- 10 minuta led, pa 5 minuta sklonite – onda stavite obloge sa aluminijevim acetatom
- Zdrobite dve kapsule acetilsalicilne kiseline i stavite na ranu sa 2 kašičice alkohola radi smanjenja bola. 78% cinkov losion sa 20% alkohola, 1% fenola i 1% mentola se uzima za svrab
Može se za bol nanositi i vitamin E, gel od aloje ili usitnjenog praziluka.