Šta je kamen u bubrezima i kako nastaje?
Usled taloženja kalcijuma i mokraćne kiseline u sredini bubrega u mokraćnom kanalu koja vodi do mehura dolazi do kamena u bubrezima. Ukoliko su mali oni mogu putem mokraće izaći iz organizma. Ali veći kamenčići pritiskaju mokraćni kanal i izazivaju jaku bol. Ukoliko kamen bude i veličine loptice za golf on ostaje tu gde jeste i stvara teške poremećaje.
Kod mladih i srednjovečnih ljudi češće se javljaju kamenčići. Život u toplijim klimatskim uslovima skloniji su kamenčićima, zbog dehidratacije. U slučaju da ste imali kamen u bubrezima, veća je verovatnoća da se on opet javi, te je jako bitno lečiti pravi uzrok javljanja.
Simptomi kamena u bubrezima
- Jaki bolovi sa bočne strane koji idu sve do prepona
- Osećaj muke, povraćanje
- Prekomerno znojenje
- Tragovi krvi u mokraći
Ako postoji i upala, javlja se sledeće:
- Temperatura, groznica
- Nagon za mokrenjem je prečest
- A mokrenje je bolno
- I mokraća je mutne boje i neprijatnog mirisa
Kada se obratiti lekaru?
- Ukoliko mislite da imate kamen u burezima
- Ukoliko se javljaju bolovi oštri na boku ili u stomaku
- Ukoliko osećate bol pri mokrenju ne odlažite odlazak lekaru
- Ukoliko se pojavi krv u mokraći
Koji su uzroci?
U 90% slučajeva uzrok je nepoznat, ali se ponavlja kroz porodice. Osobe sa gihtom, upalnim bolestima mehura i hroničnom upalom mokraćnih puteva su podložnije kamenu u bubrezima. Uzimanje malih količina tečnosti i dugotrajno ležanje u krevetu su uzrok ovog problema takođe. Stalno korišćenje antacida zbog kalcijuma je takođe povezana sa tim. Nedostatak B6, D vitamina i magnezijuma može povećati količinu kalcijumovog oksilata u mokraći koji uzrokuje kamen u bubrezima. Hrana kao što je čokolada, grožđe, spanać i jagode mogu uticati na nastanak kamenaca.
Prevencija
Sastav kamena određuje šta treba da uradite povodom njega.
- Uzimajte minimum 3,5l vode svaki dan
- Izbegavajte hranu sa kalcijumovim oksilatom (čokolada, celer, grožđe, pasulj, jagode, spanać, crni čaj)
- Uzimajte dodatak vitamina B6 i magnezijuma
- Ne jedite iznutrice, pivski kvasac, sardine
- Ishrana da bude sa malo belančevina
- Izbegavati antacide
- 3g soli na dan najviše
- Izbegavati dodatak vitamina D
Konvencionalna medicina
90% kamena izađe samo iz tela, tokom 3-6 meseci, uz velike količine vode, i lekove protiv bolova. Termofor pomaže pri smanjenju bola. Onda kad se sazna sastav kamena, lekar preporučuje promene u ishrani i lekove. Često se prepisuje tijazidni diuretik kako bi se sprečilo nastajanje kalcijumovog oksilata.
U slučaju upala ili začepljenja mokraćnih kanala, kamen se uklanja hirurškim putem, konvencionalnom operacijom ili tankim teleskopskim instrumentom – endoskopom. Postoji i metoda vantelesnog ultrazvučnog mrvljenja kamena (engl. ESWL – extra- corporal shock vvave lithotripsy) pomoću koje se kamen razbija ultrazvučnim talasima visoke energije.
Alternativni načini lečenja
Akupunktura ili homeopatija pomažu za smanjenje bola, i ubrzavanje prolaska kamena kroz mokraćne kanale. Bitno je nadgledanje od strane lekara.
Lečenje lekovitim biljem
Chamomilla čajna mešavina Uromil je čaj za bubrege koji uspešno pomaže kod bubrežnih problema kao što su kamen, bakterije, infekcije i dr.
Dijagnostički postupci
Lekar mora da putem analize krvi i mokraće, kao i snimanjem bubrega da utvrdi da li je reč o kamenu u bubrezima, ili od drugim poremećajima.