Šta je meningitis i kako nastaje?
Meningitis se odnosi na infekciju moždanih ovojnica (meningi) koje obavijaju mozak i kičmenu moždinu i posledica je infekcije koja je počela u drugom delu tela. Bakterijski meningitis je ozbiljna bolest i mora se odmah lečiti jer može doći do smrti. Virusni nije toliko ozbiljan, ali bitno je lečiti. Simptomi liče na grip ali malaksalost je sve jača i javljaju se jaki bolovi u vratu, može se javiti osip. Nekada meningitis može biti i zarazan.
Simptomi meningitisa
- Temperatura, bol u glavi
- Ukočenost u vratu, ramenima, leđima
- Bol koji probada i širi se kroz vrat
- Fotofobija
- Osip
- Malaksalost, potreba za snom
- Povraćanje
- Grčevi, koma
- Kod dece napinje se fontanela tj. meki deo lobanje i plač je vrlo prodoran
Kada se obratiti lekaru?
- U slučaju gore navedenih simptoma
- U slučaju da kod deteta primetite iste
Uzroci meningitisa
Tri tipa bakterija mogu biti uzrok meningitisa: Hemophilus influenzae tipa b, Neisseria meningitidis (meningokoka) i Streptococus pneumoniae (pneumokoka). One se nalaze u nosu i prenose se kijanjem i kašljanjem. Virusni meningitis mogu izazvati virusi koji uzrokuju proliv, a mogu prenosioci biti i glodari. Gljivice (kriptokoka) može biti uzrok.
Lečenje meningitisa
Bakterijski meningitis obavezno lečiti konvencionalnim načinom tj. odlaskom kod lekara.
Ishrana
Unositi malo masnoća,a puno vlakana. Minimalan unos šećera i gotove hrane. Vitamin A, B i C mogu biti značajni.
Konvencionalna medicina
U slučaju bakterijskog meningitisa uzimaćete antibiotike i uglavnom se koriste cefalosporinski lekovi. Kod virusnog meningitisa intravenski se dobija tečnost, i odmor je bitan. Soba će biti u mraku, u slučaju fotofobije. Acetilsalicilna kiselina smiruje temperaturu i bol u glavi.
Nekada se drenira zaraženi sinus ili deo kosti iza uha, radi sprečavanja infekcije. Ako je meningitis meningokokni, lekar može osobama iz vaše okoline dati antibiotike kao prevenciju. Vakcina se koristi u slučaju epidemije.
Alternativni načini lečenja
Nakon konvencionalne medicine, ovaj način lečenja može se koristiti kao dopuna i kao sredstvo za razvijanje otpornosti na bolest. Homeopate, kineska medicina, akupunktura, akupresura, kinesko bilje, kiropraktičari mogu pomoći.
Dijagnostički postupci
Lumbalna punkcija je neophodna radi postavljanje dijagnoze – vadi se moždana tečnost – ako je mutna može se reći da meningitis postoji. Uzorak krvi, morkaće i sekreta iz nosa i ušiju se takođe radi.