Šta je i kako nastaje?
Cistitis tj. infekcije/upala mokraćnog mehura je mnogo češća kod žena nego kod muškaraca, a pretpostavlja se da je to zbog biološke građe žene. Ovo nije opasno ukoliko se leči, ali ako se ponovi mnogo puta može doći do trajnog oštećenja.
Kod starih osoba teško je odrediti da li je reč o starenju ili bolesti. Bitan je pregled lekara.
Simptomi mokraćnog mehura
- Mokrenje peče i boli
- Često se mokri
- Mokraća je neprijatnog mirisa
- Letargija, inkontinencija
- Moguća temperatura, groznica, bol u stomaku
Kada se obratiti lekaru?
- U slučaju da peče duže od 24h
- U slučaju povraćanja, temperature, groznice, krvi u mokraći, bolova u leđima/stomaku
- U slučaju sekreta iz vagine ili penisa – polno prenosiva bolest ili ozbiljna infekcija je u pitanju
- U sučaju trajnih bolova
Uzroci nastanka mokraćnog mehura
Ešerihija koli je bakterija koja najčešće izaziva ove infekcije. Tokom orgazma žene mogu dobiti infekciju tako što se bakterije guraju do mokraćnog mehura. Takođe ako koriste dijafragmu kao kontracepciju to takođe povećava opasnost. Trudnice su isto podložnije jer fetus pritiska mokraćni mehur. Ove infekcije uglavnom brzo prolaze, ali kod muškaraca infekcije uglavnom nastaju kao simptom drugog poremećaja. Neka istraživanja pokazala su da neobrezani dečaci više podležu infekcijama. Klamidija i mikoplazma su dve bakterije koje se u novo doba sve više vezuju za nastanak infekcija. Takođe kateteri povećavaju mogućnost za dobijanje infekcije.
Lečenje mokraćnog mehura
Nakon nelagodnosti duže od 24h potražite pomoć.
Prevencija
- Redovna higijena – žene se brišu od napred prema pozadi
- Mokriti čim se oseti potreba
- Pamučna, široka odeća
- Piti puno tečnosti
– Žene:
- Nakon orgazma ispraznite mokraćni mehur
- Izbegavati mirisne sapune
- Ne ostavljajte dijafragmu dugo u vagini
Akupunktura
Pomaže u sprečavanju ponovnih infekcija.
Kiropraktika
Jača mišiće mokraćnih kanala i mehura.
Lečenje lekovitim biljem
Brusnica suzbija infekcije kao i kopriva koja deluje protivupalno. Medveđe grožđe deluje protiv upale takođe i može se koristiti u ovim situacijama. Kanadskim ljutićem se žene mogu ispirati nakon polnih aktivnosti.
Homeopatija
Cantharis za jak bol i jako pečenje. Mercurius corrosivus za grčenje i tamnu/krvavu mokraću. Staphysagria za infekcije izazvane polnim putem.
Hidroterapija
Vruće kupke ublažavajus imptome. Uz to bilna ulja i aromaterapija su jako delotvorni – borovnica, eukaliptus, bor, peršun, kamilica pomažu. Ulje možete utrljavati po stomaku, želudcu i leđima.
Ishrana
Piti puno tečnosti radi čišćena mokraćnih kanala – izbegavati kafu, alkohol, crni čaj, čokoladno mleko, gazirana pića. Od hrane izbegavati sirće, šećer, čokoladu, zaslađivače, agrume. Vitamini C i A su vrlo korisni, ali se za to treba posavetovati sa lekarima.
Konvencionalna medicina
Antibiotici, fenazopiridin i više tečnosti su glavni načini lečenja infekcija. Starijim ljudima, onima sa dijabetesom ili HIV-om se daje više antibiotika. Bitna je kontrola na kraju uzimanja lekova. Estrogen se propisuje da bi se sprečilo ponavljanje infekcija kod žena u periodu posle menopauze. Nekada je neophodna i operacija ako je infekcija posledica začepljenja.
Alternativni načini lečenja
Ako se na prvi znak infekcije započne sa ovim načinom lečenja mogu biti korisni. Ali ako ne koriste onda je obavezno obratiti se lekaru.
Dijagnostički postupci
Analiza mokraće može odmah ukazati na infekciju. Ali ako se sumnja na anatomski poremećaj onda će lekar uraditi cistoskopiju ili intravensku pijelografiju ili ultrazvučni pregled radi detaljnog pregleda mokraćnog sistema.